Chovejme se k dětem tak, jak bychom chtěli, aby se ony chovaly k nám, až my budeme potřebovat pleny

Vyplňte dotazník týkající se výživného a pomozte všem zjistit jak jsou na tom ostatní. Dotazník zde, výsledky zde.

Další týrané děti, které se nesměly obrátit na sociálku

Bohužel s takovými případy, kdy úřady odmítají jakkoli zakročit proti matce, která poškozuje práva dětí nebo dokonce děti týrá fyzicky i psychicky, se setkáváme velice často. Jedná se o statisíce případů, avšak na veřejnost se dostává jen pověstná špička ledovce v případech, kdy se dětem podaří věc dostat do médií, což je vzácné. I tak je medializovaných případů rozhodně není málo. Setkáváme se s nimi jak v Česku, tak i na Slovensku.

indian 1717192 1920 1

Mnoho dětí má stále naivní představu, že by snad dítěti mělo stačit týrání ze strany matky jen oznámit úřadům, které už budou konat tak, jak jim nařizuje zákon. Tak to bohužel v mnoha případech nefunguje. OSPODy v Česku i obdobné úřady na Slovensku mají instrukce neshledávat žádná pochybení na straně matek s odůvodněním, „aby z toho nebyl poprask“. Pokud je v rodinách něco v nepořádku, tak se to buď „nic neshledá“, případě z toho bývá obviněn jen otec.

Přístup vůči otcům

U otců je vžité společenské klišé, že jsou to zločinci, násilníci a neplatiči výživného. Viníci jsou tedy univerzálně dání a úřady nemusejí hledat pravdu. Obvinění otce bývá snadné, protože pro otce je nesmírně těžké proti institucím prokázat svou nevinu. U otců platí presumpce (automatický předpoklad) viny. Matky jsou automaticky prohlášeny jako dobrý rodič, naopak otcové musí své rodičovské schopnosti pracně, složitě a nákladně dokazovat např. zaplacením znaleckých posudků apod. I když se otcové snaží vyvrátit nálepku špatného rodiče, tak bývají označeni za kverulanty měnící zaběhlé „pořádky“.

Přístup vůči matkám  

Naopak jakékoli kroky institucí proti matkám vyvolají bouřlivou reakci v médiích. Důvod je ten, že mediální obraz vždy nevinných matek, které jsou automaticky oběťmi, je léta systematicky budovaný a není žádoucí, aby sdělovací prostředky tento mýtus vyvracely. Pro každého úředníka (soudce…) je zcela ideální stav, kdy viníka poznáte podle role v rodině. Matka oběť, otec agresor. Ušetří to spoustu práce způsobené nějakým šetřením, dokazováním apod.

Výsledný efekt

Výsledek současného stavu je naprosto katastrofální. Chudáci děti se často nemohou dovolat pomoci v případě, kdy je napadá matka (ochrana se jim někdy dostane jen pokud je útočníkem otec). To vede ke zhoršování vztahů v rodinách, poškozování dětí a také vztahu dětí k rodičům a společnosti jako celku. Takovému dítěti se pak nelze divit, pokud se postaví proti společnosti a začne porušovat zákony, které ale porušují i ti, kteří by zákony měli prosazovat.

Jeden z mnoha případů, kdy se děti jen velice špatně dostanou k ochraně před matkou se dočtete ve článku na webu http://tn.nova.cz, který jej přeložil ze slovenského webu Nový čas. Najdete ho zde:

Zoufalý telefonát na linku důvěry: Máma nás bije bičem, zabije nás!

Dětství jako z hororu - tak by se dal popsat život sourozenců z okresu Myjava na Slovensku. Podle policie měla matka Ivana (42) nutit svých šest dětí těžce pracovat v lese a odpírala jim jídlo. Podle výpovědi sousedky bila železnou tyčí a řetězy. Informuje o tom deník Nový čas.

Šest sourozenců, jeden společný těžký osud. Peter (17), Richard (16), Vladimír (14), Veronika (12), Jožko (8) a Mojmír (6) žili s matkou Ivanou v domku nedaleko lesa. Co se dělo za jeho zdmi, je jako z hororu. Podle vyprávění sousedky Silvie matka děti brutálně mlátila, nutila je i několik hodin denně načerno otročit v lese a nedostávaly pořádně najíst, píše Nový čas.

Jednoho dne ale děti řekly dost a Richard utekl k sousedům, kterým všechno řekl. Společně pak zavolali na linku důvěry. Takové peklo jako oni zažilo jen málokteré dítě. Richard dispečerům tvrdil, že doslova bojují o život. On sám by prý raději spáchal trestný čin a šel do vězení, než aby se vrátil domů.

Sociálka neváhala a o dva dny později do domu naběhla. Jenže světe div se, nic špatného nezjistila. Na dětech nebyly patrné známky týrání a ani ve škole či u lékařů neměli s rodinou žádný problém. Děti se ale nehodlaly vzdát a když byly o pár dní později samy doma, zavolaly policii.

Od dětí se pak policie dozvěděla hrůzné detaily z jejich života. Veronika se svěřila, že ji matka bila bičem na koně a v poslední době také pěstmi do zad. "Řekl jsem, ať ji přestane bít, a ona zaútočila i na mě. Bouchla mě dveřmi, dala mi pěstí do tváře a zakousla se mi do ucha," popsal Richard. Matka jim měla vyhrožovat, že je zabije, pokud někomu něco řeknou.

"Když jsem chtěl odejít z domova, nutila mi psychofarmaka, která bere sousedčina dcera na schizofrenii. Vyhrožovala, že když odejdu, dá mi dvojnásobnou dávku," řekl také Richard. Děti nemohly jíst žádné potraviny, které obsahují éčka.

Sourozenci skončili v dětském domově. Matku a nejstaršího syna Petera obvinili z týraní, chlapec měl na ostatní děti vytáhnout nůž. Ženě hrozí až 15 let vězení, synovi polovina.
Týrání dětí mělo začít už před třemi lety, tedy v době, kdy s rodinou žil otec dvou nejmladších dětí Josef (33). Ten si za to odseděl rok a dostal tříletou podmínku. Sociálka prý rodinu od rozvodu sledovala, nikdy si ale nevšimla, že děti týrá také matka.

Zdroj: http://tn.nova.cz/clanek/zoufaly-telefonat-na-linku-duvery-mama-nas-bije-bicem-zabije-nas.html 

 

Používáme cookies

Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom od vás měli zpětnou vazbu.